Héliův Rhodos křížem krážem za osm dní

01.07.2019

Řecko je naší oblíbenou destinací. Milujeme zdejší kuchyni, bezstarostný život, ale především antické památky. Ostrov Rhodos ležící u pobřeží Malé Asie je spjat s řeckou bájí o tom, jak Zeus rozděloval mezi Olympské bohy naši Zemi. Bohužel však zapomněl na Hélia, boha slunce, protože jaksi v době rozdělování zrovna úřadoval na obloze. Aby však byli nakonec všichni bohové spokojeni, rozhodl na žádost Hélia Zeus tak, že bohovi slunce připadne země, která se vynoří sama z moře. A tou zemí byl právě ostrov Rhodos. Hélios si samozřejmě svou zemi po těchto peripetiích velmi hýčkal, a tak svým slunečním jasem ozářil celý svůj ostrov a učinil jej tak nejkrásnějším v celém Egejském moři.

My jsme Rhodos letecky navštívili v září 2018 a přesně jak dávná báje praví, sluníčko nás provázelo na každém našem kroku. Ubytování jsme si našli po předchozích skvělých zkušenostech přes Airbnb v městečku Ialyssos v malém rodinném hotýlku s bazénem. Ubytování bylo čisté, bezproblémové, hostitelé vstřícní, ale lokalita se bohužel ukázala být nevhodná. Ialyssos je proťat rušnou dopravní tepnou a my, milovníci svěžího mořského vzduchu, jsme tak v noci byli odkázáni na klimatizaci a zavřená okna. Co se pláží okolo Ialyssosu týče, jsou vhodné díky stále vanoucímu větru, který svou sílu mezi Rhodem a tureckým pobřežím ještě násobí, spíše pro kite- či windsurfing. My jsme však na Rhodos přiletěli za poznáním, takže jsme se těmito drobnými problémy nenechali rozházet. Půjčení auta jsme si zařídili už z domova, takže na nás na letišti čekalo již připravené auto i s autosedačkami pro děti.

Pojďte tedy s námi ochutnat další část Řecka, jeho mytologii i ničím nespoutanou přírodu. Níže naleznete místa, která jsme měli s malými cestovatelkami možnost navštívit a která nás více či méně zaujala.

Lindos

Město Lindos je vůbec nejkrásnějším městečkem na ostrově. Již z dálky jsme se kochali výhledy na jeho majestátní středověkou pevnost a akropoli s chrámem Athény Lindské s temně modrým mořem v pozadí. Lindos je však potřeba navštívit v plné síle a ideálně co nejdříve z rána. Město je vyhlášeno vůbec nejvyššími teplotami na ostrově a zároveň je nutné parkovat úplně mimo město. Čeká vás tak dlouhá procházka uzounkými uličkami plnými turistů a následně výstup na samotnou akropoli. Pokud vám však síly dojdou, nebo si jen budete chtít zpestřit svůj výlet, můžete se nechat nahoru vyvézt na oslovi. To, co vás však čeká, za námahu opravdu stojí. Výhled ze samého vrcholku v pozadí v područí helénských sloupů člověku učaruje a na malý okamžik se přenese o mnoho staletí zpět.

Kamiros
Kamiros

Kamiros

Antické město doslova poseté nádhernými stavbami zasvěcenými řeckým bohům zde vzkvétalo mnoho stolení. Ale stejně jako Rhódský kolos bylo i toto krásné město zničeno v roce 226 př. n. l. silným zemětřesením. Obyvatelé se snažili o jeho opravu, ale další fatální zemětřesení v roce 142 př. n. l. zkázu dokonalo. Město zůstalo před zraky lidí na mnoho staletí ukryto. A letech 1852 až 1864 však byla objevena akropole Kamirosu, a s vykopávkami se pak pokračovalo až do konce 2. světové války. Dnes si tak můžeme podle vykopávek alespoň domýšlet, jak původně významné antické město vypadalo. Na nás Kamiros v podvečerním sluníčku zapůsobil úchvatně. Téměř bez lidí na nás plnými doušky dýchala bývalá sláva tohoto místa a po přeplněném Lindosu to byl přímo balzám na duši.

Lázně Kallithea
Lázně Kallithea

Lázně Kallithea

Velmi vkusně se ve vyhlášených lázních Kallithea potkává na ostrově příroda zčásti spoutaná člověkem. Již slavný Hippokratés v místních sirných pramenech léčil různé neduhy Rhoďanů. Roku 1928 se zde začaly stavět dnešní moderní lázně jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Pak bohužel lázně byly za války bombardovány a následně chátraly, až se opět od 90. let dočkaly oprav a v roce 2007 byly opět otevřeny. Ale ani moře se zde nedá zahanbit. Voda je v něm nádherně čistá a toto místo je tak vyhledávaným cílem potápěčů, kteří si zároveň chtějí dopřát i trošku luxusu. Výborné mořské plody zde můžete ochutnat v místní restauraci, stejně jako si dopřát skleničku výborného vína či si zpříjemnit horký den koktejlem. Vstup do lázní je placen a lázně se velmi rychle plní, je tedy třeba vyrazit hned z rána.

Pláže, které jsme navštívili:

  • Tsambika

Tato dvoukilometrová písečná pláž leží v područí kopců a skalnatých útesů a nabízí veškeré zázemí, které jen můžete na své cestě za bronzovým opálením potřebovat včetně plážových taveren se skvělého frappé či osvěžujících koktejlů. Díky svému pozvolnému vstupu do moře a jemňoučkému písku je nesmírně vhodná i pro děti. I díky tomu všemu ne nadarmo bývá označována za jednu z nejhezčích pláží na celém Rhodu.

  • Traganou

Dlouhá oblázková pláž Traganou je další ze zajímavých pláží Rhodu, velmi oblíbená především mezi místními díky své prostornosti, kde si každý může najít svůj kousek soukromí. V její severní části se nachází vysoká skaliska a také jeskyně, která skýtá příjemný stín těm, kteří netouží po plnohodnotném řeckém sluníčku.

Cedule na pláži Anthonyho Quinna
Cedule na pláži Anthonyho Quinna
  • Anthony Quinn (dříve Vagies)

Tato pláž, jež se stala slavnou díky filmu z roku 1961 Děla z Navarone s Anthony Quinnem v hlavní roli, je malým rájem. Pláž složená z větších či menších kamínků i písku hraje všemi barvami a na podmořský život je bohaté i moře, které přímo vybízí ke šnorchlování a koupání. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro děti. Bohužel slavný film a krásné kulisy však na pláž dennodenně přivádějí množství turistů, takže je vhodné sem zavítat buď brzy ráno, nebo v podvečer. Později odpoledne však již pláž zahaluje blahodárný stít, takže pokud toužíte po ostrých paprscích boha Helia, vypravte se na pláž určitě co nejdříve.

Pláž u Lindosu
Pláž u Lindosu
  • St. Paul's beach u Lindosu (známá také jako Limanaki beach)

Tato písečná pláž se nachází v malé zátoce přímo pod skvostným Lindosem a kromě samotné majestátní lindoské pevnosti jí dominuje i kaplička sv. Pavla. Pláž se, stejně jako uličky města, brzy plní turisty prahnoucími po romantickém zákoutí a krásném podmořském životě, který je tady přímo na dosah ruky.

  • Ialyssos

Dlouhé, převážně oblázkové, ialyssoské pláže jsou oblíbenou destinací kitesurferů i jiných milovníků vodních sportů, protože jsou zde prakticky pořád dobré povětrnostní podmínky. Za dobré viditelnosti je možné z pláží dohlídnout až do blízkého Turecka, a pokud vy nebo vaše ratolesti rádi pozorujete letadla, zde k tomu máte skvělou příležitost. Blízko se totiž nachází mezinárodní letiště a letadla tudíž tudy přelétávají přímo nad hlavami slunících se milovníků moře. Pláž se velmi rychle svažuje do moře a ani povětrnostní podmínky zde příliš nepřejí malým návštěvníkům.

Na Rhodu jsme strávili osm plnohodnotných dní nabitých skvělými zážitky, výborným jídlem, pravým řeckým frappé i slunečními paprsky boha Helia. Díky své rozloze je Rhodos tou pravou destinací pro ty, jež nemají kupu volných dní na rozhazování, ale přesto chtějí zažít dovolenou, ze které se vrátí bohatší o mnoho nových zážitků a vzpomínek a nabiti řeckým sluníčkem.   

Filerimos
Filerimos

Filerimos

Nad celým Ialyssosem a jeho široký okolím se tyčí pahorek Filerimos s obrovským křížem. Serpentinami z Ialyssosu se vyjede prakticky z nuly až do 267 m n. m. Od parkoviště se můžete vydat dvěma směry: buď krásnou křížovou cestou lemovanou vysokými borovicemi, na jejímž konci se majestátně tyčí onen zmiňovaný kříž, ze kterého je úžasný výhled na velkou část Rhodu, nebo na opačnou stranu ke klášteru a k ruinám starověké akropole. Ať už se vydáte kterýmkoliv směrem, vězte, že vás budou na každém kroku doprovázet všudypřítomní pávi, kteří atmosféru celého místa jen příjemně podtrhují. Pro děti to byl skvělý zážitek, který ještě umocnily mláďata těchto vznešených ptáků. Filerimos údajně znamená přítel klidu. Ten tady lze opravdu i přes křik pávů bez problémů najít.

Hlavní město Rhodos
Hlavní město Rhodos

Hlavní město Rhodos

Na samém severu ostrova se nachází hlavní město se stejnojmenným názvem - Rhodos. Městu dominuje Palác velmistrů ze 14. století, který byl Johanity zbudován jako sídlo nejvyššího rytíře jejich řádu, a vlastně celé staré město patří k nejzachovalejším středověkým městům v Evropě. Od roku 1988 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Palác je obehnán 4kilometrovými hradbami a sloužil jako pevnost a obrana před nepřáteli. Paradoxně "dobyt" byl až silou přírody. V roce 1856 do jeho skladu se střelným prachem uhodil blesk a palác zničil. Ve 30. letech 20. století pak začala rozsáhlá rekonstrukce a z části byl palác i znovu vystavěn. Uvnitř se dnes nachází muzeum. Kousek od samotného starého města se nachází velmi pěkné dětské hřiště i s občerstvením včetně drinků pro dospělé (36.444417, 28.220927), které jsme po prohlídce města velmi ocenili. Parkovat se dalo všude v bočních uličkách mimo staré město. Po prohlídce Paláce velmistrů jsme se vypravili po stopách Rhódského kolosu, jednoho se Sedmi divů starověkého světa. Kolos, tedy 32 metrů vysokou stříbrnou sochu Hélia, údajně na přelomu 4. a 3. století př. n. l. vytvořil sochař Chárés. V roce 226 př. n. l. však velké zemětřesení kolos natolik poškodilo, že se zřítil, a nikdy již nebyl znovu opraven. Na jeho místě, resp. na místě, kde dříve stály Héliovy nohy, dnes přístav Mandraki střeží samec a samice daňka. Cesta z Paláce velmistrů vede kolem krásných a velmi fotogenických větrných mlýnů. Co si však nemůžete nechat ujít, je místní zmrzlina. Zde (37.962607, 23.660198) se nachází údajně jedna z nejlepších zmrzlináren v celé Evropě.

Sedm pramenů
Sedm pramenů

Sedm pramenů

Abychom trochu unikli v září ještě stále silnému sluníčku, vypravili jsme se ochladit do stínu údolíčka Sedmi pramenů. Do potoka, který tady zavlažuje celou oblast a obstarává tak závlahu místní vegetaci, zde vyvěrá opravdu sedm pramenů. Zároveň je zde vystavěn 100metrový tunel či spíše uzounký tunýlek pro jednu osobu, kterým lze pěšky projít až k jezírku. Pokud na rozpáleném Rhodu hledáte osvěžení, tady ho lze v potůčku opravdu najít. Případně lze využít i služeb místní restaurace.

Údolí motýlů
Údolí motýlů

Údolí motýlů

V severní části ostrova se nachází nádherně zelené údolíčko, které především v červenci a srpnu bývá domovem tisíců motýlů či spíše můr druhu přástevníka kostivalového. My jsme na ně měli štěstí i v září. Rozhodli jsme se na rozdíl od většiny návštěvníků zvolit kvůli malým cestovatelkám trasu shora dolů, tedy od kostelíka Moní Panagías Kalópetras z roku 1782, což se ukázalo jako skvělé řešení. Údolí sice skýtá příjemný chládek a stín, ale výstup obzvláště s dětmi nemusí být na zhruba kilometrové trase úplně příjemný. Na dolním konci trasy si lze výlet zpříjemnit drobným občerstvením, zmrzlinou i plnohodnotným obědem nebo prohlídkou malinkého muzea motýlů.

Pštrosí farma
Pštrosí farma

Pštrosí farma

Kousek od Údolí motýlů se nachází největší řecká pštrosí farma či spíše malá zoo. Kromě pštrosů jsou tu k vidění osli, kozy, prasata, králíci, jeleni, poníci i velbloudi. Zároveň si zde můžete pochutnat i na místních specialitách z pštrosího masa. Pro děti je tu kromě zvířátek i malé hřiště. Nicméně největší atrakcí jsou jednoznačně právě pštrosi, resp. jejich krmení. To si tady můžete pořídit jak pro ně, tak i pro další zvířata. Pštrosy mohou krmit i děti a je to opravdu velké dobrodružství. Pštrosi nejsou nijak agresivní, ale zato velmi mlsní. Stačí se jen na okamžik otočit a celý pytlík s dobrotami je pryč. Děti to tady velmi bavilo.